Agyi eredetű látássérülés

A szem a látás központja?

A bennünket körülvevő világot a szemünkön keresztül érzékeljük. A szemünk megfelelő működése elengedhetetetlenül fontos az ép látás szempontjából. Az ép szem, egy jó szemüveg vagy egy negatív szemészeti lelet azonban nem jelenti azt, hogy a látásunkkal minden rendben van.

Az agy a látás központja?

Ahhoz, hogy értsük is, amit a szemünkkel felfogunk, az agy megfelelő működése is szükséges. Akinél sérült az agyban a látási információk feldolgozása, az mindent egy kicsit másként lát.

Ép látásról akkor beszélünk, amikor a szem és az agy megfelelően képes együttműködni. A szembe érkező információkat a látóidegek továbbítják az agy felé, méghozzá a bal szemünkből agyunk jobb felébe, jobb szemünkből agyunk bal felébe. A látópályák bármiféle sérülése erősen befolyásolja látásunkat.

A látóidegen keresztül beérkező információkat aztán az agyunk dolgozza fel. Az agyban található egy úgynevezett látóközpont, egy olyan terület, ami a vizuális ingerek felismeréséért, a szín és mozgásérzékelésért felelős. A látás elsődleges kérgi feldolgozása agyunk hátsó részén, a tarkólebenyben zajlik.

A látás folyamata ennél azonban jóval összetettebb, a magasabb szintű feldolgozásért, vagyis a látási információk összetett értelmezéséért agyunk közel 40%-a felelős.

A CVI az angol Cerebral Visual Impairment kifejezés rövidítése, ami agyi eredetű látássérülést jelent. A kifejezés alatt olyan látáskárosodást értünk, amely a vizuális funkciók működtetéséért felelős valamely agyi terület károsodása következtében jön létre.

Ha többet szeretnél tudni az agyi eredetű látássérülésről, és a témával kapcsolatban szeretnél szakemberrel konzultálni, keress bennünket ELÉRHETŐSÉGEINKEN!

Az agyi eredetű látássérülés vagy CVI egy általános meghatározás, vagyis minden érintett személy esetében teljesen eltérő problémák jelentkezhetnek.

Mi a CVI három fő kritériuma?

1. Ép, vagy a normálishoz közelítő szemészeti lelet.

Sok esetben a CVI együtt jár más szembetegségekkel, fénytörési hibákkal, azonban ép szemészeti lelet mellett is fennálhat a látás zavara. A látás tehát nem csak a szemek állapotán múlik. Egyre több gyermeknél ismerjük fel, hogy bizonyos tanulási és viselkedésproblémákat az agyi feldolgozás zavara okoz.

2. Neurológiai probléma, vagy arra utaló jelek a kórtörténetben.

Bármely, az agyat ért károsodás okozhat CVI-os tüneteket, ilyen például az agyvérzés, a szülés körüli oxigénhiányos állapot, az epilepszia, vagy későbbi életkorban szerezett traumás sérülések. Az agy megfelelő működését negatívan befolyásolhatják különböző fejlődési rendellenességek vagy toxikus állapotok.

A szülés körüli időszakban szerzett idegrendszeri károsodás okozhat agyi eredetű látássérülést, ugyanakkor ennek tünetei gyakran csak óvodás vagy kisiskolás korban kerülnek felismerésre.

3. A CVI-ra utaló jellegzetes tünetek megléte.

Mik lehetnek az agyi eredetű látássérülésre utaló tünetek?

  • Változó/fluktuáló látásteljesítmény.
  • Fixálási nehézségek, rövid idejű fixáció.
  • A tekintet és a nyúlás öszehangolásának nehézsége.
  • A tekintet és a hallási figyelem összehangolásának nehézsége.
  • Ismert tárgyak előnyben részesítése az újjal szemben.
  • A mozgó dolgok előnyben részesítése az állóval szemben.
  • Egy vizuális inger előnyben részesítése a sok ingerrel szemben.
  • Gyenge szociális látás (az arcok, személyek felismerésének nehézsége).
  • A zsúfolt környezet zavaró hatása.
  • Távolság és mélység észlelésének nehézsége.
  • Megkésett vizuális válasz.
  • Előfordulhat egyes színek, vagy a látótér bizonyos részeinek preferálása.

Fontos tudni azonban, hogy ez az állapot nem csak gyermekeket érint. Bármely későbbi életkorban szerzett agysérülés kockázatot jelent a vizuális feldolgozás épségére. Vagyis felnőtt stroke-on átesett embereket éppúgy érinthet, mint a koraszülött kisbabákat.

Az utóbbi évtizedek kutatási azonban bebizonyították, hogy agy minden életkorban képes tanulni, fejlődni, megújulni. Egyes agyi területek képesek más, sérült területeket helyettesíteni, új kapcsolatok, hálózatok jöhetnek létre az agyban. Ezt a jelenséget neuroplaszticitásnak nevezzük.